2T-luokan satu-ilmiö

Meillä alkoi tammikuu satuviikoilla. Kävelimme kirjastoon lainaamaan lastenkirjoja. Pidämme erityisesti Neropatin päiväkirjoista, Lasse-Maijan etsivätoimistosta, eläinkirjoista, eläinagenttikirjoista ja Tatu ja Patu -kirjoista. Saimme lukea, kuunnella ja katsella satuja koko viikon.

Seuraavalla viikolla valitsimme mistä sadusta haluaisimme tehdä pienissä ryhmissä näytelmän. Meidän luokassa valittiin seuraavat sadut: Punahilkka, Kolme pukkia, Rompantuu ja Hiiri kissalle räätälinä. Osa oppilaista halusi kirjoittaa itse ihan koko sadun ja syntyi neljä näytelmää: Kaksi pahaa kissaa, Kaksi possua ja ilves, Zoopa ja Pokemon. Harjoittelimme ahkerasti ja keksimme itse esitysasut.

Näytelmän tekeminen tuntui kivalta ja samalla vaikealta, ehkä jopa jännittävältä. Itse harjoittelu ja esittäminen oli tosi kivaa. Vaikeinta oli oppia omat vuorosanat ulkoa.

Esitimme näytelmän ekaluokkalaisille, esikoululle ja viskareille. Yleisö katsoi esitystä kiinnostuneena, ja saimme paljon taputuksia.