Biopop-vierailu Viikin Biocenterissä

Porolahden peruskoulun 9C-luokka teki iltapäivän opintovierailun Viikin biocenteriin 11.10.2019.

Vierailu niveltyi biologian kurssiin, jossa käsitellään ihmisen biologiaa. Kurssin sisältöihin kuuluu mm. eläinsolun rakenne ja toiminta sekä perinnöllisyyden perusteiden opiskelu. Tähän liittyen oppilaat tekivät office365:n portfolioonsa tehtävän, jossa he selvittivät solun rakennetta, mitä DNA on, kuinka sitä voidaan eristää ja mihin DNA:sta saatavaa materiaalia voidaan käytännössä hyödyntää.

Jatkotehtävänä loman jälkeen on kirjoittaa vierailuraportti ja täydentää annettuun tehtävään vierailun aikana opittua uutta asiaa. 

Biopopissa eristyslabran vetäjinä toimivat 5. ja 7. vuoden biotieteiden tiedekunnan opiskelijat.

Oppilaat eristivät DNA:ta joko omista posken limakalvon soluistaan tai vaihtoehtoisesti naudan maksan soluista. Oppilaiden koeputkissa näkyi onnistuneen työskentelyn lopputuloksena DNA-rihmaa faasissa, silmin havaittavana vyyhtinä.

Juha Wedman

Kuva 1. Porolahden peruskoulun oppilaat töiden ohjeistuksessa. 

Kuva 2. DNA-rihmaa faasissa onnistuneen eristystyön jälkeen.