KiVa-käsityö

Kiusaamisen vastustaminen on tärkeää, mutta vastustamisen sijaan lähdimme sitä kohtaamaan yhteistyön rakentamisella. Ryhmätyöprojektilla, tarinalla, jolla oli vain luuranko ja jota täydellistettiin, sekä tarinaan liittyvällä käytännön nikkarointihankkeella.

Syntyi tarina auvoisasta laguunista, jossa vallitsi harmonia, mutta erilaisuus alkoi ärsyttää ja johti lopulta jopa traagisiin yhteenottoihin. Päähenkilöinä ovat eloisa ja liikkuvainen Mustekala sekä erakkoluonteinen, katveessa viihtyvä Rapu. 

Oivallettuaan erilaisuutensa runsauden toisiaan täydentäväksi, näille kahdelle hyvin erilaiselle olennolle syntyi luja luottamuksen ja ystävyyden side. 

Tässä yhteydessä ei koko tarinaa voi julkaista, mutta kukin voi kertoa itse oman tarinansa esimerkiksi siitä, kuinka Osteri ja Meduusa ystävystyvät. 

Käytännöllisenä 7B-luokan ryhmätyönä tälle tarinalle on lukuvuoden mittaan kehittynyt ja rakentunut KiVa-patsas. Patsaassa toteutuu monimateriaalikäsityön elementit laaja-alaisesti.