Kotipihojemme linnut

Yhteisprojektina biologian ja teknisen käsityön kanssa tutustuimme kotipihojemme yleisimpiin lintulajeihin. Kirjosieppo, peipot ja tiaset tulivat tutuiksi ryhmätöitä tehdessä ja niitä purkaessa. Tässä käytettiin digitaalisia oppimisvälineitä, jotka mahdollistivat lajeihin monipuolisen tutustumisen ääni- ja videotiedostojen välityksellä.

Jo tämä teoriaopiskelumme oli varsin käytännöllinen, koska ryhmätyönä toteutetut diaesitykset edellyttivät päättäväistä paneutumista aiheeseen. Seuraava osiomme olikin jo varsinainen sukellus käytäntöön, sillä kokosimme linnunpöntöt, kukin omansa.

Meille selvisi pöntön olennaiset vaatimukset, sen puhdistettavuus, lentoaukon koon merkitys ja sijoitus puuhun. Kuitenkin kun kyseessä on kotipihojen linnuille tarkoitettu asumus, ei pelkkä käytännöllisyys enää ole riittävä. Oli otettava huomioon esteettiset arvot ja tuottaa myös pihan vaativallekin ihmisasujalle pöntöstä miellyttävä elämys.

     

Viimeisessä kuvassa valmis pönttö on ripustettu kuuseen odottamaan uusia asukkaitaan Savitaipaleella.

Kuvat: Lintuaitta ”Kalle”