Ympäristöraadin taimikasvatusta keväällä 2018 – vielä ehtii tilata!

Ympäristöraatilaiset ovat viimevuotiseen tapaan kasvattaneet taimia koulun kasvihuoneessa. Kasvatus aloitettiin kasvatuspurkkien ja -ruukkujen keräämisellä. Saimme koulun keittiöstä tyhjiä maito- ja piimäpurkkeja, mistä kiitos ihanille keittiöemännille. Ensimmäiset taimet kylvettiin huhtikuun alussa, ja taimien ennakkomyynti aloitettiin koulun lauantaikoulupäivänä 21.4. Virtaa Festareilla.  Saimme festareilla mukavasti tilauksia, mutta vielä voi tilata kasveja, jotka sitten haetaan tai toimitetaan tilaajille viimeisinä koulupäivinä. Nyt kasvu on jo hyvässä vauhdissa, kuten kuvista voi nähdä. Kasvien tuotolla ympäristöraati tukee valitsemaansa luonnonsuojelukohdetta ja käyttää osan rahasta myös omaksi virkistykseksi.

Tilauslomake http://bot.fi/2nup