Viidesluokkalaiset Fazerilla vierailulla

5A-luokka kävi tutustumassa Fazerin vierailukeskukseen Vantaalla. Fazerin vierailukeskuksessa kävimme tutustumassa Fazerin historiaan ja tuotteisiin. Kierroksen alussa pääsimme tutustumaan sisällä sijaitsevaan kasvihuoneeseen, jossa kasvatettiin Fazerin tuotteissa käytettäviä tuoreita raaka-aineita. Siellä kasvatettiin mm. kaakaopapuja, banaanipuita ja vaniljaa. Kierroksen aikana näimme erilaisia taideteoksia, jotka liittyivät Fazeriin ja pääsimme tutustumaan Fazerin tehtaaseen VR-lasien avulla. Opas kertoi paljon asioita liittyen Fazerin historiaan ja Karl Fazeriin. Kierroksen lopussa pääsimme maistelemaan Fazerin karkkeja ja suklaita ja kävimme vielä ostoksilla tehtaanmyymälässä. Kaikki saivat myös Fazerilta lahjaksi pienet lahjapussit. Kaikkien mielestä retki oli mielenkiintoinen.