Seitsemäsluokkalaiset lyriikan maailmassa

Seitsemäsluokkalaiset ovat tutustuneet eri kirjallisuuden lajeihin. Lyriikan maailmaan heittäydyimme monin tavoin. Luimme oppikirjasta ja Runo vieköön -teoksesta erilaisia runoja ääneen, tutustuimme niiden avulla runouden käsitteisiin ja kielikuviin sekä kirjoitimme omia runoja. Haikujen tekoon haimme apua Yöstäjän runorobotilta, mutta limerikkejä ja kuvarunoja luotiin aivan itse.

  

   

  

Lisäksi osa seitsemäsluokkalaisista pääsi tutustumaan musiikkikappaleiden lyriikkaan kahden oppitunnin mittaisessa räppipajassa, jossa pelien ja rytmin avulla haettiin inspiraatiota oman räpin kirjoittamiseen. Pajan vetäjänä oli innostava muusikko ja sanataiteilija Rauhatäti.

Rauhatädin pajan inspiroimana kirjoitettiin Roihuvuoren kotikulmilta mm. seuraavanlaiset riimit:

Pari vuot sit mä muutin Roihikaa
Mut ei tääl sit oo ketää muutakaa
Tääl on vaan kirkko, puisto ja koulu
Surupäis ootan et tulis taas joulu

Sit mä pääsisin takas Espooseen
ja sinne mä sit todellaki meen
Siel on kamui, serkkui ja kummei
mut ei mitää kännipäisii pummei