Yläkoulun valmistava luokka kotitaloustunnilla

Yläkoulun valmistava luokka tutki eräänä helmikuisena aamuna hiivan toimintaa kotitaloustunnilla. Ensin oppilaat tutkivat aihetta teoreettisesti ja sen jälkeen käytännössä hiivataikinan valmistuksen muodossa. Tuotoksensa syntyi parityönä herkullisia täytettyjä patonkeja. Työskentely oli innokasta ja aikaansaavaa. 

Kukin pari pääsi näkemään hiivan toimintaa käytännössä ja näki, kuinka tärkeää myös teorian opiskelu ja sisäistäminen on ruoanvalmistuksen onnistumisen kannalta. Kotitaloudessa yhdistyvät niin tiedon käsittely- ja hallintataidot, käytännön toimintataidot kuin yhteistyötaidotkin. Kaikki sisältöalueet ovat tärkeitä ja erityisesti tässä tehtävässä niiden merkitys kiteytyi.

   

Leipominen sujui hyvin ja patongit valmistuivat näppärästi. Lopputulokset olivat onnistuneita ja maittoivat hyvin kuten kuvista saattaa päätellä. Elämyksellinen oppitunti!