8.-luokkalaiset Taidetestaajina

Porolahden peruskoulun 8.-luokkalaiset oppilaat ovat osallistuneet tämän lukukauden aikana Taidetestaajat-projektiin. Taidetestaajat on maailman suurin taidearviointitempaus, jonka tarkoituksena on tutkia nuorten ajatuksia taiteesta. Jokainen Suomen kahdeksasluokkalainen on tänä vuonna päässyt osallistumaan kahteen taidetapahtumaan. Syksyllä kävimme katsomassa Kaapelitehtaalla Janina Rajakankaan teoksen Teini. Tammikuussa matkasimme Lahteen vierailemaan ensin Radio- ja tv-museo Mastolassa ja tämän jälkeen saimme nauttia Täällä Pohjantähden alla -näytelmästä Lahden kaupunginteatterin esittämänä. Nuorten ajatuksiin taiteesta pääset tutustumaan tästä.

Oppilaiden kommentteja Rajakankaan esityksestä:

”Jännittävä, silmiä avaava, mielenkiintoinen, innostava ja paljon muuta.”

”Erinomaista koska esitys oli hieno ja valokuvataide oli mahtava.”

”Oli todella kiinnostava ja samaa aikaa ahdistavaa ja todella todella luovaa.”

”Hauska kun he alkoivat tekemään outoja liikkeitä.”

Oppilaiden kommentteja Täällä Pohjantähden alla -näytelmästä:

”Esitys oli hieno ja historiallinen, mutta ehkä hieman hankalasti seurattava, jos ei historiaa tunne. Esityksen elekieli oli paikoin hyvin outoa.”

”Pidin esityksen sisältämästä väkivallasta. Esityksessä tuotiin hyvin esille se, että molemmilla puolilla – punaisissa ja valkoisissa – oli radikaaleja henkilöitä.”