Videoneuvottelu oppilaiden kanssa Keilaniemeen Nesteelle

TAT eli Taloudellinen tiedotustoimisto tarjoaa nettisivuillaan (https://www.asiantuntijaverkosto.fi/) koulujen käyttöön asiantuntijaverkostoa. Siinä virtuaaliset mutta oikeat asiantuntijavierailijat saadaan mukaan oppitunnille kertomaan tietojaan työelämästä etäyhteyden avulla.

Tällaista mahdollisuutta käytettiin ilmiöpäivänä Suomen teollisuutta tutkivassa ilmiöpajassa. Saimme puolen tunnin Google Hangouts -yhteyden Nesteen pääkonttoriin, jolloin Taina Tamminen kertoi Nesteestä yrityksenä keskittyen lähinnä biodieselin tuotannosta kertomiseen.

  

Googlen Hangouts -yhteyteen riittää kannettava tietokone, jossa on toimiva netti, kamera ja mikrofoni. Kannettava liitetään datatykkiin ja kaiuttimiin, jotta koko luokka kuulee vieraan puheet ja näkee hänen mahdollisesti esittämät PowerPoint-diat. Kysymykset asiantuntijalle tulee esittää aivan läppärin ääressä, ellei sitten Porolahteen hankita ryhmämikrofonia, joka kaappaa koko luokan äänet vieraan kuultavaksi.

Suosittelemme lämpimästi käyttämään oppitunneilla tätä verkkoneuvottelutapaa.

Opettajat Harri Iivonen ja Marjo Ollikainen