UNELMIEN KORTTELI

Kuvataidepainotteisten 9E- ja 9F- luokkien visioita

tulevaisuuden Vartiosaaresta.

Miltä näyttää tulevaisuuden Vartiosaari? Oppilaiden havainnot alueesta ja ideat sen tulevaisuudesta on koottu näyttelyksi info- ja näyttelytila Laiturille.

Taiteen edistämiskeskuksen projekti toteutettiin yhteistyössä Porolahden koulun ja Helsingin kaupunkisuunnittelun kanssa. ”Unelmien kortteli” -projekti oli uuden opetussuunnitelman mukainen monialainen oppimiskokonaisuus. Projekti yhdisti kuvataiteen, yhteiskuntaopin, maantiedon, matematiikan ja äidinkielen sisältöjä. Tavoitteena on ollut myös kehittää arkkitehtuurikasvatusta ja lisätä nuorten mahdollisuuksia osallistua kaupungin kehityksestä käytävään keskusteluun.

Projektin toteutuksesta vastasivat arkkitehti ja kaupunkisuunnittelija Mari Jaakonaho sekä Porolahden koulun opettajat. Projektin tuotti Taiteen edistämiskeskuksen arkkitehtuurin läänintaiteilija Eeva Astala. Asiantuntija-apuna toimi arkkitehti Maria Isotupa Helsingin kaupunkiympäristön toimialan Vartiosaari-projektista.

Oppilaiden työt ovat näyttelyssä:

Laiturilla 23.10 – 18.11.2017,

osoite Narinkka 2 (Kamppi).

Avoinna ma-to 10 – 16, pe-la 12 – 16.