Euroopan kielten päivä 26.9.2017 – Porolahden peruskoulun verkkolehti

Euroopan kielten päivä 26.9.2017

Tänään on Euroopan kielten päivä. Sitä vietetään vuosittain 26. syyskuuta. Tällä teemapäivällä halutaan kiinnittää huomiota Euroopan ja EU:n kielelliseen monimuotoisuuteen. Euroopassa puhutaan yli 200 kieltä ja EU:ssa käytetään 24 virallista kieltä. Lisäksi EU:ssa on noin 60 alueellista tai vähemmistökieltä. Kielten määrä lisääntyy Euroopan maihin muualta muuttaneiden mukana.

Neljäsluokkalaisten suomi toisena kielenä -oppijoiden ryhmässä äidinkielinä ovat kongo, somali, bengali, hindi ja turkki. Oppijoiden mielestä päivää vietetään, jotta:

  • juhlitaan kaikkia kieliä.
  • tutustutaan eri kieliin.
  • voidaan opetella muita kieliä.

Oppijat muistelevat, että ovat vuosien varrella tutustuneet eri kieliin ja kulttuureihin mm. värittämällä Euroopan maiden lippuja ja kirjoittamalla osaamillaan kielillä sanoja. Tänä vuonna tutustuttiin kieliin eläinten kautta. Tiesithän, että eläimetkin puhuvat eri kieliä ympäri maailmaa?