Palkittu taideteos

img_1087

Koulumme osallistui viime keväänä Itsenäinen Suomi 100 vuotta juhlarahakilpailuun. Porolahden peruskoulun lisäksi mukana olivat Aleksanteri Kenan koulu Sodankylästä, Kilpisen yhtenäiskoulu Jyväskylästä, Mansikkalan koulu Imatralta, S:t Olofskolan Turusta ja Yliskylän yhtenäiskoulu Kempeleestä.

Kilpailuohjeiden mukaisesti ensimmäinen kilpailutöiden arviointi ja valinta tapahtui jo kouluissa ja määräaikaan mennessä Suomen Rahapajalle lähetettiin kuudesta koulusta yhteensä 59 kilpailutyötä.   Kilpailutöiden esikatselmus järjestettiin 30.5.2016 Suomen Rahapajalla juhlarahalautakunnan puheenjohtaja Tapio Yli-Viikarin johdolla ja varsinainen arviointi Suomen itsenäisyyden 100-vuotisjuhlavuoden juhlarahalautankunnan kokouksessa 6.6.2016.   Ehdotukset ryhmiteltiin ja keskustelun jälkeen valittiin 7 työtä, joiden toteutuksesta ja ansioista keskusteltiin tarkemmin.

Juhlarahalautakunta päätti yksimielisesti jakaa palkinnot seuraavasti:   1. palkinto ehdotukselle ”Masa29”, tekijä Matti Jeskanen, Mansikkalan koulu 2. palkinto ehdotukselle ”Rosis”, tekijä Jennifer Tuomisto, S:t Olofskolan 3. palkinto jaetaan kahdelle työlle, ehdotukselle ”Pilkkijät”, tekijä Elsa Vuorenmaa, Porolahden koulu, ja ehdotukselle ”Saara” tekijä Saara Peltomäki, Kilpisen yhtenäiskoulu.

 

Onnea kuvataidepainotteisen 9K luokan oppilaalle

Elsa Vuorenmaalle!