Porolahden opiskelijat loistivat Loiste-festivaaleilla

Wildcats blogiin

Itä-Helsingin musiikkiopiston ja Porolahden peruskoulun oppilaat osallistuivat huikealla menestyksellä pääkaupunkiseudun nuorisotoimen järjestämille Loiste-festivaaleille maaliskuussa 2015. Kanneltalossa ja Tapiolasalissa järjestettyihin katselmuksiin osallistuivat 6M- ja 7M- luokkien sello-kontrabassoryhmä F-avain, 8M- ja 5M- luokkien kitarayhtye Juniori-Pizzicato, 8M- luokan huiluyhtye Allegro, 8M- luokan yhtye Wildcats, Ihmun trio ja 7M- luokan viuluyhtye La Violina. Näistä F-avainryhmä ja Juniori-Pizzicato valittiin esiintymään festivaalin gaalaan ja Allegro, La Violina, Wildcats ja F-avainryhmä pääsivät valtakunnalliseen Sounds-tapahtumaan, joka järjestetään Porvoossa 15.-17.5. 2015. Kiitos kaikille osallistujille upeista esityksistä!

Loiste-festivaalin tunnelmiin pääsee tutustumaan täältä:

https://www.youtube.com/watch?v=IK2NsrNcais