Matokompostori

Voit pitää matokompostoria sisällä talossasi, se ei haise eikä kerää kärpäsiä, jos sitä hoitaa oikein. Matoja pitää ruokkia kerran viikossa biojätteillä.

Matokompostori ei vaadi paljoa rahaa, mutta hieman vaivaa ja aikaa. Madot tarvitsevat sopivat olosuhteet, jotta kompostori voi toimia kunnolla.

Mullan pitää olla sopivan kosteaa, ei liian kuivaa, eikä ihan märkääkään. Kompostorin perustamiseen tarvitset sopivan laatikon, sankokin käy. Tarvitset myös multaa, vettä, kananmunakennoja, oljetkin käyvät. Voit myös sekoittaa joukkoon hieman hiekkaa tai savea, älä myöskään unohda matoja eli tunkiolieroja, ne lisääntyvät nopeasti.

Millaista oli kun omassa luokassa oli matokompostori?

Matokompostoria oli helppo hoitaa, madot piti ruokkia kerran viikossa eloperäisellä jätteellä. Matoja oli kiva seurata ja katsoa kun jätteet vähitellen muuttuivat mullaksi. Ensin voisi luulla että se on hieman ällöttävää, mutta se ei ollut totta ainakaan meidän kohdallamme.