Champions leaguen puolivälierät – 4A:n ennakkoajatukset

UEFA-Champions leaguen puolieräparit ovat jo selvillä. Otteluparit ovat Real Madrid – Athletico Madrid, FC Porto – FC Bayern munchen, Juventus – AS Monaco sekä FC Barcelona – PSG. Neljän parhaan joukkoon odotetaan tulevan Juventus, Real Madrid, FC Barcelona sekä FC Bayern munchen. Juventuksen pääsy neljän parhaan joukkoon ei olisi yllätys, sillä heidän ottelunsa on AS Monacoa vastaan. FC Bayern munchenilläkään ei pitäisi olla paineita ottelussaan, vaikka FC Porto onkin aika hyvä joukkue. Sitten jäljellä on vielä kaksi kiinnostavinta otteluparia nimittäin Real Madrid – Athletico Madrid sekä FC Barcelona – PSG. FC Barcelonan ottelu PSG:tä vastaan on sinänsä erikoinen, sillä he pelasivat vastakkain aikaisemmin lohkovaiheessa, jolloin PSG onnistui voittamaan 3-2. Toisen ottelun lopputulosta en tiedä. Real Madridin ottelu Athletico Madridia vastaan on myös erikoinen, sillä he pelasivat vastakkain viime kauden finaalissa. Athletico tahtoo varmasti kostaa, mutta kyllä Real Madridin pitäisi silti voittaa.